Прокол колеса - це неприємність, з якою рано чи пізно стикається кожен водій Повітря з проколотого колеса може виходити швидко або повільно, це залежить і від розміру предмета, який проколов колесо, та від того, які встановлені шини на автомобіль: камерні або безкамерні. З невеликим цвяхом у безкамерній шині можна їздити багато днів, перш ніж ви помітите, що колесо спустило.
Дуже важливо вчасно визначити, що стався прокол колеса. Під час руху звертайте увагу на поведінку автомобіля: якщо він став погано розганятися, збільшилася зусилля на рульовому колесі при маневруванні або погіршилася курсова стійкість, обов'язково перевірте тиск в колесах.
Найпростіший спосіб відремонтувати колесо - звернутися в найближчу шиномонтажну майстерню, де ремонт зроблять швидко, професійно і, як правило, за цілком доступною ціною
Попередження
Не намагайтеся дістатися до шиномонтажної майстерні на повністю спущеному колесі: досить проїхати так кілька десятків метрів і шину доведеться викидати.
Треба замінити пошкоджене колесо запасним. Однак ця досить проста операція вимагає деяких навичок.
При проколі колеса увімкніть аварійну сигналізацію, плавно загальмуйте автомобіль до швидкості 2~3 км/год, на I передачі постарайтеся обережно переміститися до краю проїзної частини та зупинитися якомога правіше біля узбіччя, а якщо можливо, то за межами проїзної частини. Якщо дозволяють дорожні умови, і це не суперечить вимогам Правил дорожнього руху, при проколі будь-якого колеса з правої сторони автомобіля притискайтеся до правому узбіччі, при проколі зліва - кльово. Намагайтеся не зупиняти автомобіль в місцях, де дорога погано проглядається: в крутих поворотах, на спусках і підйомах, мостах, у тунелях. Якщо автомобіль залишився на проїжджій частині, в першу чергу забезпечте власну безпеку і безпеку інших учасників дорожнього руху! Увімкніть аварійну сигналізацію і встановіть знак аварійної зупинки.
Попередження
Будьте уважні при заміни проколеного колеса. Можливо, його прокололи зловмисники, щоб вкрасти цінні речі з салону автомобіля в той час, коли ви зайняті заміною.
1. Відстебніть фіксатор кріплення декоративного кожуха запасного колеса...
2. ...і зніміть кожух.
3. Відверніть три гайки кріплення запасного колеса до кронштейна на двері задка...
4. І зніміть запасне колесо
5. Увімкніть I передачу та стоянкове гальмо. Встановіть домкрат під авто поруч з колесом, яке потрібно замінити (див. «Використання домкрата»).
Корисні поради
Для того щоб не забруднитися при заміні колеса, надіньте рукавички і спецодяг, якщо вони є в вашому автомобілі.
6. З протилежного боку автомобіль потрібно зафіксувати, підклавши під переднє і заднє колеса противідкатні упори так, щоб піднятий автомобіль не міг зміститися вперед або назад.
7. За допомогою домкрата злегка підніміть автомобіль, але так, щоб колесо, яке потребує заміни, не відривалося від дороги. Балонним ключем ослабте п'ять гайок кріплення колеса.
Корисні поради
Для того щоб легше було відвернути колісні гайки, можна скористатися не руками, а ногою, наступаючи згори на рукоятку балонного ключа. Для полегшення відкручення гайок рекомендуємо придбати спеціальний балонний ключ з телескопічною рукояткою. Зручно працювати і балонним ключем хрестоподібної форми.
8. Підніміть домкратом автомобіль так, щоб колесо відірвалося від дороги, після чого повністю відверніть гайки і зніміть колесо.
Попередження
Намагайтеся, щоб автомобіль як можна менше часу перебував у вивішеному стані зі знятим колесом. Піднімайте автомобіль домкратом тільки на висоту, необхідну для зняття і установки колеса.
Якщо працюєте на м'якому ґрунті, підкладіть під основу домкрата товсту дошку. Не застосовуйте для цієї мети цегли: вони легко розколюються і автомобіль може зірватися з домкрата, важко травмувавши вас.
9. Встановіть запасне колесо на місце знятого, нагвинтити кріпильні гайки до упору, але не затягуйте їх.
Попередження
Нагвинчуючи гайки, простежте за тим, щоб їх конусні частини поєдналися з конусними поверхнями отворів в диску колеса, інакше під час руху гайки ослабнуть і можлива втрата колеса.
10. Опустіть автомобіль і остаточно затягніть гайки. Затягуйте колісні гайки через одну по колу. Щоб уникнути пошкодження диску колеса не намагайтеся «дотягнути» гайки кріплення колеса, натискаючи ногою на рукоятку ключа.
Корисні поради
Для того щоб відчути необхідне зусилля затягування гайок кріплення колеса, перший час застосовуйте динамометричний ключ (момент затягування 100-120 Н-м). Не змащуйте гайки кріплення - це може призвести до самоотворачиванию гайок під час руху.
11. Перед тим як продовжити рух, обов'язково перевірте тиск повітря в шині встановленого колеса.
Корисні поради
На автомобіль встановлені безкамерні шини. Якщо у вас недостатньо навичок монтажу шин, радимо не намагатися виконати цю роботу самостійно. Одне пошкодження боковини - і доведеться купувати нову шину або вставляти камеру.
У безвихідній ситуації можна скористатися спеціальною аптечкою для ремонту безкамерних шин без разбортовки або герметиком для шин. Застосовувати їх необхідно відповідно з доданою інструкцією. Чим безкамерна шина краще камерної? По-перше, безкамерна при проколі спускає дуже повільно: можна, подкачивая, тижнями їздити з цвяхом в колесі, поки не з'явиться можливість його відремонтувати. По-друге, коли при дуже значному пробігу з безкамерної шини почнуть виступати зволікання металокорду, її ще можна використовувати в якості запасного колеса. Камеру в таку покришку вставляти марно: вона проколете вже при першому накачуванні.