РусскийУкраїнськаЧас роботи: Пн-Пт: 9.00-18.00, Сб: 9.00-15.00, Нд: вихідний

Перевірка масла

Термін служби моторного масла визначається багатьма факторами: пробігом автомобіля, якістю самого масла, часом і умовами, при яких експлуатується автомобіль. Зимовий період, міський цикл, великі навантаження і часті невдалі запуски двигуна згубно впливають на стан масла. Необхідність заміни масла визначається багатьма показниками: зміна в'язкості, лужність, зниження температури спалаху, вміст забруднюючих (води, палива) і нерозчинних домішок, значення диспергуючих властивостей. Критичні величини цих показників для довідки наведено в таблиці нижче.

Зміна в'язкості, % 20-25
Нерозчинні домішки, % 1,0
Лужне число, мг КОН/г (не менше) 0,5-2,0
Зниження температури спалаху, °С 20
Вміст води, % 0,5
Вміст палива, % 0,8
Диспергуючі властивості (ДС) по методу масляної плями, умов.од. 0,3

Слід зазначити, що більшість з браковочних показників терміну служби масла може бути визначено тільки в лабораторних умовах, однак такі параметри, як зміна в'язкості масла і значення диспергуючих властивостей (ДС), доступні навіть простому атолюбителю.

З зміною В'ЯЗКОСТІ все просто: якщо масло в процесі експлуатації стає занадто рідким (під час перевірки рівня стікає з масляного щупа, як вода), очевидно, що його фізичні властивості змінилися і воно не здатне повною мірою виконувати свої функції.

Для визначення ДС використовується метод масляної плями, який полягає в наступному:

• Відразу після зупинки двигуна необхідно отримати масляний щуп і двічі протерти його, щоб переконатися у повному видаленні можливого конденсату з поверхні щупа. Вставити щуп назад до упору й знову витягти, після чого помістити краплю олії з щупа на фільтрувальний папір («промокашку») або кавовий фільтр (використовуваний для кавоварок) .

• Покласти папір або кавовий фільтр на рівну горизонтальну поверхню, щоб масляна пляма рівномірно розподілилося по перевірочному матеріалу. Через 30 хвилин можна судити про стан моторного масла.

Для визначення ДС використовується метод масляної плями

A) Масло з низьким рівнем диспергуючих властивостей.
B) Масло з високим рівнем диспергуючих властивостей.

• Розрізняють центральне ядро (d), відповідне розпливу масла, і зону (D) дифузії нерозчинних у маслі продуктів забруднення навколо центрального ядра.

Зменшення ширини зони дифузії вказує на спрацювання присадок або наявність води в маслі. ДС олії визначаються за формулою:

ДС олії визначаються за формулою ДС = 1-d^2/D^2

Незадовільним вважається значення ДС менше 0,3 ум. од., в цьому випадку необхідна заміна масла.

Приклад

У даному прикладі діаметр центральної області (d) становить 18 мм, а діаметр зовнішньої області (D) - 41 мм

У цьому прикладі діаметр центральної області (d) становить 18 мм, а діаметр зовнішньої області (D) - 41 мм

Підставляючи ці значення у формулу, отримуємо: ДС = 1 - (182/412) = 1 - (324/1681) = 1 -0 ,1 9 = 0,81.

Отримане значення відповідає допустимому діапазону від 0,3 до 1, отже, стан масла цілком задовільний.

Також за масляного плямі візуально можна оцінити наявність великих нерозчинних частинок

Також за масляною плямою візуально можна оцінити наявність великих нерозчинних частинок. Область А відповідає нормальному стану масла; плями масла в області вказують на те, що масло незабаром необхідно буде замінити; масляні плями в області свідчать про сильне забруднення масла - його необхідно замінити.

Зміст

.